Suomenpystykorvien pm-haukut Vetelissä 22.-23.9.

Vetelin Erä isännöi tänä syksynä 2-päiväiset suomenpystykorvien piirinmestaruushaukut. Koe on samalla valintakoe Pohjan lohkon lohkovalintaan, josta edelleen kolme parasta koiraa etenee valtakunnalliseen Haukkuotteluun, joka pidetään lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna Iso-Syötteellä.

Koemaastot rauhoitetaan metsästykseltä molempina kilpailupäivinä aamusta klo 13:een saakka. Tarkempi tiedote koemaastoista on Perhonjokilaakso-lehdessä 20.9.

Kilpailukeskuksena toimii seuran Jahtimaja, ja tapahtuman ylituomariksi tulee Keijo Hannus Ylivieskasta.

Koetoimikunta ottaa mielellään vastaan tietoja hyvistä kanalintualueista ja ennen kaikkea tietoja mahdollisista susien esiintymisestä seuran alueella ja myös lähialueilla. Tiedot maastoista/susista ja ilmoittautumiset kisoihin voi soitella tai lähettää sähköpostina Raimo Haapalehdolle 040-7721623; raimo.haapalehto@veteli.fi

Osanottomaksu on 45 eur/pv ja osallistumisen voi maksaa ennakkoon Vetelin Erän tilille FI5655120050036219. Ilmoittautuminen päättyy 17.9.2018