Saaliskiintiöt 2020-2021

Vetelin Erä päätti kesäkokouksessa 23.7. saaliskiintiöistä ja jahdin järjestelyistä seuraavaa:
Kauris: Seurakohtainen kiintiö 30kpl. Metsästysaika valtion aika. Ilmoitus kaadosta seuran sihteerille sekä lakisääteinen ilmoitus omariistaan. Kotisivuilla on tieto saaliiksi saatujen eläinten määrästä. Jokainen on velvollinen tarkistamaan saalistilaston ennen pyyntiä.

Teeri: 5kpl/jäsen
Metso: 1kpl/jäsen
Pyy: Ei kiintiötä
Koppelo, peltopyy, riekko ja fasaani on rauhoitettu kokonaan.

Valkohäntäpeura: Valkohäntäpeuran jahtiin perustetaan erillinen porukka, joka kutsutaan järjestäytymiskokoukseen, kun lupien jakokokous on pidetty. Jokaisen valkohäntäpeuran pyyntiin haluavan on ilmoittauduttava tässä kokouksessa.

Vetelin Erä kuuluu karhunpyynnin yhteislupaan, jolle on myönnetty kaudelle 2020 2 kpl kaatolupia. Karhujahtiin haluavien on ilmoittauduttava Jari Lassilalle 18.8. mennessä p. 040-5070 872

Kyläaukio (Heikkiläntie-Vimpelintie-VT13) rauhoitettu kokonaan metsästykseltä paitsi pienpetojen loukkupyynniltä ja mahdolliselta rusakon yhteisjahdilta.Polsonnevan kytömaa on rauhoitettu kauriin pyynniltä. Kartta on nähtävillä kotisivuilta alta.

Seuran jäseniä kannustetaan 1.8. alkavaan vahinkolintujen pyyntiin.